MASTERS SM 2023

1.4.2023

Mastersien SM-uinnit kisattiin lyhyellä radalla Lappeenrannassa 24.-26.3.2023 hienolla menestyksellä!

Tuusulan Uimaseurasta lähti kisaan 9 uimaria. Yhteensä 29 starttia ja 4 viestiä toivat loistavan mitalisaldon kotiin: 10 kultaa, 7 hopeaa ja 2 pronssia. Tuomas Ikonen, Daniel Viitikko ja Johan Engström uivat kolme kirkkainta mitalia sekä yhden hopean, Henrik Rinkinen taisteli kahdesti hopealle ja Veijo Tolonen nappasi yhden hopeisen mitalin kahden pronssimitalin rinnalle. Viesteistä nuorempi tiimi taisteli hienosti voittoon sekä hopealle. Uimareiden sanoin: "Meininki oli loistava!"

60 seuran joukosta TuUS ylsi sijalle 18 keräten 220 seurapistettä. Mahtavaa!


Henrik Rinkinen, Tuomas Ikonen, Daniel Viitikko & Jukka Partanen

Johan Engström

Juha Holma, Juha Räisänen, Veijo Tolonen & Jyrki Ikonen